LD055A102JAB2A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LD055A102JAB2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1000PF 50V NP0 0805
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
REACH SVHC :
No SVHC
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Capacitance :
1000pF
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Thickness :
939.8μm
Case Code (Metric) :
Pbfree Code :
No
Factory Lead Time :
20 Weeks
Mount :
Surface Mount
Dielectric :
C0G
Height :
940μm
JESD-609 Code :
e0
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Voltage - Rated DC :
50V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
LD
Multilayer :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Depth :
1.25mm
Temperature Characteristics Code :
C0G
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Reach Compliance Code :
not_compliant
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm
Published :
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Dielectric Material :
Ceramic
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Pins :
2
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Imperial) :
Termination :
SMD/SMT
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Number of Terminations :
2
Datasheets
LD055A102JAB2A
KYOCERA AVX LD055A102JAB2A
LD 1000pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
LD055A102JAB2A Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm.This coefficient equals C0G NP0 indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 50V allows it to function.
LD055A102JAB2A Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V