LD051A821JAB4A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LD051A821JAB4A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 820PF 100V NP0 0805
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Number of Pins :
2
Applications :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
No
Weight :
5.499807mg
Radiation Hardening :
No
Depth :
1.25mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Voltage - Rated DC :
100V
Number of Terminations :
2
Height :
940μm
Case Code (Imperial) :
ECCN Code :
EAR99
Multilayer :
yes
Capacitance :
820pF
Dielectric Material :
Ceramic
Thickness :
939.8μm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Characteristics Code :
C0G
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm
Termination :
SMD/SMT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Mount :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e0
Tolerance :
±5%
Published :
Series :
LD
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Dielectric :
C0G
Case Code (Metric) :
Datasheets
LD051A821JAB4A
KYOCERA AVX LD051A821JAB4A
LD 820pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
LD051A821JAB4A Overview
This device's program size/dimension is 0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 100V can be used for operation.
LD051A821JAB4A Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V