LCMC35-10-Q
Mfr.Part #
LCMC35-10-Q
Manufacturer
Panduit Corporation
Description
CONN TERM RECT RING 35MM #M10
Manufacturer :
Panduit Corporation
Product Category :
Rectangular Connectors
Length - Overall :
4.008 101.80mm
Contact Finish :
Tin
Diameter - Ring ID :
0.433 (11.00mm)
Wire Gauge :
35mm2
Factory Lead Time :
4 Weeks
Insulation :
Non-Insulated
Series :
LCMC
Termination :
Crimp, Barrel
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Published :
Contact Material :
Copper
Mount :
Free Hanging
Diameter - Barrel ID :
0.323 (8.20mm)
Tab Thickness :
0.081 2.05mm
Terminal Type :
Ring, Tubular
Length :
101.8032mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
HTS Code :
Packaging :
Bulk
Width - Outer Edges :
0.610 15.49mm
Stud/Tab Size :
M10 Stud
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Diameter - Barrel OD :
0.409 (10.39mm)