LCMC150-14-X
Mfr.Part #
LCMC150-14-X
Manufacturer
Panduit Corporation
Description
CONN TERM RECT RING 150MM #M14
Manufacturer :
Panduit Corporation
Product Category :
Rectangular Connectors
Series :
LCMC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Diameter - Barrel ID :
0.650 (16.51mm)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Insulation :
Non-Insulated
Wire Gauge :
150mm2
Packaging :
Bulk
Diameter - Ring ID :
0.630 (16.00mm)
Length :
148.0058mm
Length - Overall :
5.827 148.00mm
Factory Lead Time :
4 Weeks
Termination :
Crimp, Barrel
Diameter - Barrel OD :
0.827 (21.01mm)
Published :
Width - Outer Edges :
1.201 30.51mm
HTS Code :
Tab Thickness :
0.169 4.29mm
Terminal Style :
Two Stud Holes
Mount :
Free Hanging
Terminal Type :
Ring, Tubular
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Material :
Copper
Stud/Tab Size :
M14 Stud
Contact Finish :
Tin
Datasheets
LCMC150-14-X
Panduit Corporation LCMC150-14-X
Description: The Panduit LCMC150-14-X is a rectangular connector terminal with a 150mm ring size and #M14 thread. It is designed to provide a secure connection between two wires or cables.
Features:
- 150mm ring size