LCMB95-16-X
Mfr.Part #
LCMB95-16-X
Description
CONN TERM RECT RING 95MM #M16
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Diameter - Ring ID :
0.709 (18.01mm)
Published :
Stud/Tab Size :
M16 Stud
Tab Thickness :
0.114 2.90mm
Length :
78.994mm
Diameter - Barrel ID :
0.531 (13.49mm)
Series :
LCMB
Diameter - Barrel OD :
0.650 (16.51mm)
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Wire Gauge :
120mm2
Single Stud Hole
Length - Overall :
3.110 79.00mm
Width - Outer Edges :
0.965 24.51mm