LCMB150-10-X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LCMB150-10-X
Manufacturer
Panduit Corporation
Description
CONN TERM RECT RING 150MM #M10
Manufacturer :
Panduit Corporation
Product Category :
Ring Connectors
Diameter - Barrel OD :
0.827 (21.01mm)
Diameter - Ring ID :
0.433 (11.00mm)
Tab Thickness :
0.175 4.45mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Contact Material :
Copper
Packaging :
Bulk
Series :
LCMB
ECCN Code :
EAR99
Published :
Diameter - Barrel ID :
0.650 (16.51mm)
Termination :
Crimp, Barrel
Wire Gauge :
150mm2
HTS Code :
Mount :
Free Hanging
Terminal Type :
Ring, Tubular
Length - Overall :
3.937 100.00mm
Width - Outer Edges :
1.201 30.51mm
Factory Lead Time :
4 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Insulation :
Non-Insulated
Terminal Style :
Single Stud Hole
Contact Finish :
Tin
Length :
99.9998mm