LCMB300-10-6
Mfr.Part #
LCMB300-10-6
Description
CONN TERM RECT RING 300MM #M10
Product Category :
Ring Connectors
Diameter - Ring ID :
0.433 (11.00mm)
HTS Code :
Terminal Type :
Ring, Tubular
Length - Overall :
4.827 122.61mm
Non-Insulated
ECCN Code :
EAR99
Wire Gauge :
300mm2
Diameter - Barrel OD :
1.142 (29.01mm)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
122.6058mm
Width - Outer Edges :
1.673 42.49mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Contact Material :
Copper
Contact Finish :
Tin
Tab Thickness :
0.213 5.40mm
Packaging :
Bulk
Termination :
Crimp, Barrel
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Factory Lead Time :
4 Weeks
Mount :
Free Hanging
Series :
LCMB
Stud/Tab Size :
M10 Stud
Diameter - Barrel ID :
0.925 (23.50mm)