LCMB240-10-6
Mfr.Part #
LCMB240-10-6
Description
CONN TERM RECT RING 240MM #M10
Ring Connectors
Length - Overall :
4.528 115.00mm
Stud/Tab Size :
M10 Stud
Terminal Type :
Ring, Tubular
Contact Finish :
Tin
Factory Lead Time :
4 Weeks
Width - Outer Edges :
1.476 37.49mm
Diameter - Barrel OD :
1.024 (26.01mm)
Tab Thickness :
0.209 5.31mm
Wire Gauge :
240mm2
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Diameter - Ring ID :
0.433 (11.00mm)
Series :
LCMB
Length :
115.0112mm
Published :
ECCN Code :
EAR99
Diameter - Barrel ID :
0.819 (20.80mm)