LCMB185-20-X
Mfr.Part #
LCMB185-20-X
Description
CONN TERM RECT RING 185MM #M20
Product Category :
Ring Connectors
Contact Finish :
Ring, Tubular
Contact Material :
Copper
Length :
105.1052mm
Termination :
Crimp, Barrel
Diameter - Barrel OD :
0.906 (23.01mm)
Length - Overall :
4.138 105.10mm
Series :
LCMB
Diameter - Barrel ID :
0.732 (18.59mm)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
ECCN Code :
EAR99
Published :
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
4 Weeks
Diameter - Ring ID :
0.866 (22.00mm)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Stud/Tab Size :
M20 Stud
Width - Outer Edges :
1.319 33.50mm
Wire Gauge :
185mm2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
HTS Code :
Mount :
Free Hanging
Terminal Style :
Single Stud Hole
Tab Thickness :
0.173 4.39mm