LC4256B-10FT256AI
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LC4256B-10FT256AI
Manufacturer
Lattice Semiconductor
Package / Case
256-LBGA
Datasheet
Download
Description
IC CPLD 256MC 10NS 256FTBGA
Manufacturer :
Lattice Semiconductor
Product Category :
CPLDs (Complex Programmable Logic Devices)
Min Supply Voltage :
2.3V
Propagation Delay :
10 ns
Operating Supply Current :
12.5mA
Number of Logic Elements/Blocks :
16
Packaging :
Tray
Output Function :
MACROCELL
JESD-609 Code :
e0
Qualification Status :
Not Qualified
Terminal Position :
BOTTOM
Number of I/O :
128
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Lead Free :
Lead Free
Pbfree Code :
No
Delay Time tpd(1) Max :
10ns
Mount :
Surface Mount
Reach Compliance Code :
not_compliant
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Type :
Surface Mount
Memory Type :
EEPROM
Nominal Supply Current :
12.5mA
Operating Supply Voltage :
2.5V
Number of Dedicated Inputs :
4
Peak Reflow Temperature (Cel) :
225
Number of Macro Cells :
256
Additional Feature :
yes
Max Supply Voltage :
2.7V
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn63Pb37)
Supply Voltage :
2.5V
Series :
ispMACH® 4000B
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
JTAG BST :
yes
Terminal Form :
Ball
Base Part Number :
LC4256
Pin Count :
256
Published :
Number of Terminations :
Number of Programmable I/O :
160
Voltage Supply - Internal :
2.3V~2.7V
HTS Code :
Terminal Pitch :
1mm
Package / Case :
256-LBGA
Programmable Type :
In System Programmable
Operating Temperature :
-40°C~105°C TJ
Max Frequency :
322MHz
Datasheets
LC4256B-10FT256AI
1mm PMIC ispMACH® 4000B Series LC4256 2.5V 256-LBGA
LC4256B-10FT256AI Overview
A mobile phone network consists of 256macro cells, which are radio coverage cells served by a high-power cell site (tower, antenna or mast).256-LBGA is the package in which it resides.There are 128 I/Os programmed in it.The device is programmed with 256 terminations.As the terminal position of this electrical part is BOTTOM, it serves as an important access point for passengers and freight.Power is provided by a supply voltage of 2.5V volts.As a result, it is packaged as Tray.To ensure its reliability, the operating temperature is set to -40°C~105°C TJ.The chip should be mounted by Surface Mount.It belongs to the ispMACH® 4000Bseries of FPGAs.The chip is programmed with 256 pins.When using this device, YES can also be found.The LC4256 indicates that its related parts can be found.For high efficiency, the supply voltage should be maintained at 2.5V.In order to store data, EEPROM is used.The electronic part is mounted by Surface Mount.This device operates at a voltage of 2.7Vas its maximum supply voltage.The minimal supply voltage is 2.3V.There are 16 logic elements/blocks.There are 160 Programmable I/Os.It is recommended that the maximal frequency be lower than 322MHz.It has 4 dedicated inputs for detecting input signals.
LC4256B-10FT256AI Features
256-LBGA package
128 I/Os
The operating temperature of -40°C~105°C TJ
256 pin count