LAO-50V472MS37PX#B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LAO-50V472MS37PX#B
Manufacturer
Elna America
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 50V SNAP
Manufacturer :
Elna America
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
22 Weeks
Voltage - Rated :
50V
Life (Hours) :
1000 hours
Ripple Current @ Low Frequency :
2.4A @ 120Hz
Series :
LAO, TONEREX
Polarization :
Polar
Capacitance :
4700µF
Height Seated (Max) :
1.969 50.00mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Applications :
Audio
Lead Pitch :
10.0076mm
Published :
Max Operating Temperature :
85°C
Ripple Current :
2.4A
Ripple Current @ High Frequency :
2.76A @ 20kHz
Min Operating Temperature :
-40°C
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Packaging :
Bulk
Mount :
Through Hole
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Polarity :
Polar
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Elna America LAO-50V472MS37PX#B
LAO, TONEREX 4700μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.4A 0.984Dia 25.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In