LAK2G101MELA30
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LAK2G101MELA30
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Terminal Pitch :
10mm
Leakage Current :
600μA
Capacitance :
100μF
Test Frequency :
120Hz
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Diameter :
25mm
Series :
LAK
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Polarization :
Polar
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Termination :
Snap in
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Lead Pitch :
10.0076mm
Number of Pins :
2
Tan Delta :
0.2
Factory Lead Time :
17 Weeks
Ripple Current @ Low Frequency :
530mA @ 120Hz
Voltage - Rated DC :
400V
Life (Hours) :
2000 hours
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
609.5mA @ 10kHz
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Length :
30mm
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Ripple Current :
530mA
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Tolerance :
±20%
Datasheets
LAK2G101MELA30
Nichicon LAK2G101MELA30
LAK 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 530mA 0.984Dia 25.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In