L60D-R12-W
Mfr.Part #
L60D-R12-W
Manufacturer
Visual Communications Company, LLC
Description
PMI 5.9MM 635NM RED 12V WT 6" LD
Stock
5
In Stock :
5
Manufacturer :
Product Category :
Termination :
Wire Leads
Voltage :
12V
Wavelength - Peak :
635nm
Operating Supply Voltage :
12V
Lens Style :
Round with Flat Top
Lamp Color :
Red
Termination Style :
Wire Leads - 6 (152.40mm)
Series :
L60
Published :
2015
Luminous Intensity :
60 mcd
Lens Transparency :
Diffused
Ingress Protection :
Water Resistant
Forward Current :
19mA
Panel Cutout Dimensions :
0.23 (5.84mm)
Panel Cutout Shape :
Round
Factory Lead Time :
8 Weeks
Forward Voltage :
14V
HTS Code :
Ratings :
DC
Lens Size :
6.60mm Dia
Type :
LED
Mount :
Panel
1 (Unlimited)
Viewing Angle :
45°
Datasheets
L60D-R12-W
Introducing Visual Communications Company, LLC L60D-R12-W from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:12V, Type:LED, L60D-R12-W pinout, L60D-R12-W datasheet PDF, L60D-R12-W amp .Beyond Visual Communications Company, LLC L60D-R12-W ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Visual Communications Company, LLC L60D-R12-W
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    LED HDWR COUPLER 5MM THRU-HOLE
    LED CABLE ASSEMBLY
    LED CLIPLITE MNT 5MM OPEN END
    SPEEDNUT W/COATING
    3MM RETAINING RING