L60D-G28-W
Mfr.Part #
L60D-G28-W
Manufacturer
Visual Communications Company, LLC
Description
PMI 5.9MM 565NM GRN 28V WT 6" LD
Stock
79
In Stock :
79
Manufacturer :
Product Category :
Termination Style :
Wire Leads - 6 (152.40mm)
Lamp Color :
Green
Wavelength - Peak :
565nm
Lens Size :
6.60mm Dia
Panel Cutout Dimensions :
0.23 (5.84mm)
Luminous Intensity :
60 mcd
Mount :
Panel
Forward Voltage :
28V
Type :
LED
Series :
L60
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ingress Protection :
Water Resistant
Panel Cutout Shape :
Round
Millicandela Rating :
44mcd
Ratings :
DC
Forward Current :
15.8mA
Viewing Angle :
45°
Lens Style :
Round with Flat Top
Lens Transparency :
Diffused
Termination :
Wire Leads
Published :
2015
Factory Lead Time :
8 Weeks
HTS Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Supply Voltage :
28V
Datasheets
L60D-G28-W
Visual Communications Company, LLC L60D-G28-W
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    LED HDWR COUPLER 5MM THRU-HOLE
    LED CABLE ASSEMBLY
    LED CLIPLITE MNT 5MM OPEN END
    SPEEDNUT W/COATING
    3MM RETAINING RING