L4018C150MDWDT
Mfr.Part #
L4018C150MDWDT
Package / Case
1616 (4040 Metric)
Description
L4018C150MDWDT
Frequency - Self Resonant :
19MHz
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Package / Case :
1616 (4040 Metric)
Test Frequency :
100 kHz
Size / Dimension :
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Packaging :
Reel
Self Resonant Frequency :
19 MHz
Height - Seated (Max) :
0.071" (1.80mm)
Length :
4 mm
Type :
Wirewound
DC Resistance (DCR) :
250mOhm Max
Tolerance :
±20%
Material - Core :
Inductance :
15 µH
Features :
Height :
1.8 mm
Application :
Power
Current Rating (Amps) :
650 mA
Operating Temperature :
-25°C ~ 120°C
Width :
4 mm
Datasheets
L4018C150MDWDT
L4018C150MDWDT datasheet pdf and Fixed Inductors product details from KEMET stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD