L4018C100MDWDT
Mfr.Part #
L4018C100MDWDT
Package / Case
Nonstandard
Description
INDUCTOR, WW SMD
Fixed Inductors
HTS Code :
Package / Case :
Nonstandard
Width :
4 mm
Package Height :
1.8 mm
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Length :
4 mm
Factory Lead Time :
79 Weeks
Q @ Freq :
Package Width :
4 mm
Height - Seated (Max) :
0.071" (1.80mm)
Current Rating (Amps) :
1.3 A
Self Resonant Frequency :
24 MHz
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Ratings :
JESD-609 Code :
e3
Material - Core :
Ferrite
Reach Compliance Code :
Compliant
Construction :
Chip
Size / Dimension :
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Rated Current-Max :
0.84 A
Application :
COMMERCIAL
Current - Saturation (Isat) :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Shielded :
yes
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Type :
Drum Core, Wirewound
Test Frequency :
100 kHz
Package Length :
4 mm
Packing Method :
TR
Mounting Style :
PCB Mount
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Packaging :
MouseReel
Package :
Tape and Reel (TR)
Case/Size Code :
Diameter :
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Core Material :
Ferrite
Brand :
Inductance-Nom (L) :
10 µH
Operating Temperature :
-25°C ~ 120°C
DC Resistance :
0.18 Ω
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±20%
Mounting Type :
Surface Mount
Saturation Current :
Special Feature :
DCR MEASURED AT 30% TOLERANCE
Height :
1.8 mm
Product Category :
Power Inductors - SMD
Number of Terminals :
2
DC Resistance (DCR) :
180mOhm
Frequency - Self Resonant :
24MHz
Inductance :
10 µH
Number of Functions :
1
Surface Mount :
yes
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Datasheets
L4018C100MDWDT
L4018C100MDWDT datasheet pdf and Fixed Inductors product details from KEMET stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD