L24B1EJJ1-AGG00-000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
L24B1EJJ1-AGG00-000
Manufacturer
Carling Technologies
Description
SWITCH ROCKER
Manufacturer :
Carling Technologies
Product Category :
Switch Function :
On-On
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 44.04mm x 22.02mm
Terminal Finish :
Silver (Ag)
Max Voltage Rating (DC) :
24 V
Electrical Life :
100,000 Cycles
Factory Lead Time :
4 Weeks
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Throw Configuration :
DPDT
Switch Type :
ROCKER SWITCH
Illumination Type, Color :
LED, Green/Green
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Color - Actuator/Cap :
Black
Voltage Rating - DC :
24 V
Actuator Marking :
No Marking
Current Rating (Amps) :
15A (DC)
Reach Compliance Code :
Compliant
Series :
L
Mechanical Life :
250 kcycles
JESD-609 Code :
e4
Illumination Voltage (Nominal) :
24 VDC
Max Operating Temperature :
85 °C
Features :
Illumination Type :
LED
Package :
Bulk
Termination :
Quick Connect
Contact Material :
Gold, Silver, Tin
Circuit :
DPDT
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Mount :
Panel
Min Operating Temperature :
-40 °C
Actuator Type :
Concave (Curved) - Illuminated
Termination Style :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)