L24B1AD01-A7Z00-000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
L24B1AD01-A7Z00-000
Manufacturer
Carling Technologies
Description
SWITCH ROCKER
Manufacturer :
Carling Technologies
Product Category :
Electrical Life :
100,000 Cycles
Color - Actuator/Cap :
Black
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Termination Style :
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Circuit :
DPDT
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Illumination Type, Color :
LED, Red
Mechanical Life :
250,000 Cycles
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Current Rating (Amps) :
15A (DC)
Series :
L
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 44.04mm x 22.02mm
Switch Function :
On-On
Voltage Rating - DC :
24 V
Product Status :
Active
Actuator Marking :
No Marking
Actuator Type :
Concave (Curved) - Illuminated
Features :
Illumination Voltage (Nominal) :
24 VDC