L1007C220MPWST
Mfr.Part #
L1007C220MPWST
Manufacturer
KEMET
Package / Case
1007 (2518 Metric)
Datasheet
Download
Description
L1007C220MPWST
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Fixed Inductors
Height - Seated (Max) :
0.079" (2.00mm)
Product Category :
Power Inductors - SMD
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Test Frequency :
2.52 MHz
DC Resistance (DCR) :
500MOhm
Length :
2.5 mm
Series :
L-PWS
Maximum Operating Temperature :
+ 105 C
Termination :
Standard
Features :
Application :
COMMERCIAL
Frequency - Self Resonant :
19MHz
Packaging :
MouseReel
Inductance :
22 µH
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Core Material :
Ferrite
Product :
Power Inductors
Core Type :
Wirewound
Width :
1.8 mm
Ratings :
Mounting Style :
PCB Mount
RoHS :
Details
Self Resonant Frequency :
19 MHz
Product Type :
Fixed Inductors
Package :
Tape and Reel (TR)
Height :
1.8 mm
Shielding :
Unshielded
Type :
Wirewound
Package / Case :
1007 (2518 Metric)
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Termination Style :
SMD/SMT
Tolerance :
±20%
Inductance Frequency - Test :
2.52 MHz
Current Rating (Amps) :
115 mA
Q @ Freq :
Brand :
Current - Saturation (Isat) :
Size / Dimension :
0.098" L x 0.071" W (2.50mm x 1.80mm)
Material - Core :
Mounting Type :
Surface Mount
Saturation Current :
Diameter :
Product Status :
Last Time Buy
Supplier Device Package :
Datasheets
L1007C220MPWST
L1007C220MPWST datasheet pdf and Fixed Inductors product details from KEMET stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD