L1000J500E
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
L1000J500E
Manufacturer
Ohmite
Description
L1000J500E
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Unclassified
Surface Mount :
No
HTS Code :
Number of Terminals :
2
Rated Temperature :
25 °C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Series :
Working Voltage :
8900 V
Pbfree Code :
yes
Reach Compliance Code :
Compliant
Resistance :
500 Ω
Rated Power Dissipation (P) :
1000 W
Package :
Bulk
Package Shape :
TUBULAR PACKAGE
Temperature Coefficient :
260 ppm/°C
Product Status :
Active
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
Lug
Mounting Feature :
Chassis Mount
Tolerance :
5%