L0603CR18MSMST
Mfr.Part #
L0603CR18MSMST
Manufacturer
KEMET
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Width :
0.8 mm
Shielding :
Shielded
Diameter :
Self Resonant Frequency :
165 MHz
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Type :
Multilayer
Quality Factor-Min (at L-nom) :
15
Package :
Tape and Reel (TR)
Series :
L-SMS
Tolerance :
20 %
Factory Lead Time :
79 Weeks
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
RoHS :
Details
Test Frequency :
25 MHz
Package Width :
0.8 mm
HTS Code :
Core Material :
Ferrite
Reach Compliance Code :
Compliant
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Product Status :
Last Time Buy
Case/Size Code :
Product Type :
Fixed Inductors
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Number of Functions :
1
Number of Terminals :
2
Length :
1.6 mm
Multilayer Chip
Termination Style :
SMD/SMT
Surface Mount :
yes
Inductance :
180 nH
Rated Current-Max :
0.05 A
Termination :
Standard
Shielded :
yes
Brand :
DC Resistance :
0.6 Ω
Packaging :
MouseReel
Product Category :
RF Inductors - SMD
Saturation Current :
Product :
RF Inductors
RECTANGULAR PACKAGE
Mounting Style :
PCB Mount
Application :
COMMERCIAL
Inductance-Nom (L) :
0.18 µH
Package Height :
0.8 mm
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Height :
0.8 mm
JESD-609 Code :
e3
Package Length :
1.6 mm
Datasheets
L0603CR18MSMST
L0603CR18MSMST datasheet pdf and Fixed Inductors product details from KEMET stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD