L0603C6N8JRMST
Mfr.Part #
L0603C6N8JRMST
Fixed Inductors
Max DC Current :
300mA
Inductance :
6.8 nH
Shielding :
Unshielded
Length :
1.6mm
Core Material :
Ceramic
Max Operating Temperature :
85°C
DC Resistance (DCR) - Parallel :
220mOhm
Quality Factor-Min (at L-nom) :
10
Q Factor :
10
Inductance-Nom (L) :
0.0068 µH
RF INDUCTOR
Inductance Tolerance :
5%
REACH SVHC :
No SVHC
Mount :
Tolerance :
5%
Test Frequency :
100MHz
Number of Terminations :
2
Resistance :
110mOhm
Case Code (Imperial) :
Height :
800μm
Case Code (Metric) :
Frequency - Self Resonant :
4GHz
Width :
800μm
Multilayer Chip
Min Operating Temperature :
-40°C
HTS Code :
Series :
L-RMS
Termination :
SMD/SMT
RoHS Status :
RoHS Compliant
Datasheets
L0603C6N8JRMST
L0603C6N8JRMST datasheet pdf and Fixed Inductors product details from KEMET stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD