L0603C39NJRMST
Mfr.Part #
L0603C39NJRMST
Fixed Inductors
DC Resistance (DCR) - Parallel :
600mOhm
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Number of Terminations :
2
Quality Factor-Min (at L-nom) :
12
Width :
800μm
Q Factor :
12
Tolerance :
5%
Inductance :
39 nH
Test Frequency :
100MHz
Length :
1.6mm
Case Code (Metric) :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
85°C
Inductance Tolerance :
5%
TR
Min Operating Temperature :
-40°C
Case Code (Imperial) :
Inductance-Nom (L) :
0.039 µH
HTS Code :
Core Material :
Ceramic
Packaging :
Cut Tape
Height :
800μm
Shielding :
Unshielded
Max DC Current :
300mA
Frequency - Self Resonant :
1.1GHz
EAR99
Resistance :
380mOhm
WRAPAROUND
REACH SVHC :
No SVHC
Mount :
Surface Mount
Datasheets
L0603C39NJRMST
L0603C39NJRMST datasheet pdf and Fixed Inductors product details from KEMET stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD