L0603C1R8MSMST
Mfr.Part #
L0603C1R8MSMST
Manufacturer
KEMET
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Fixed Inductors
Factory Lead Time :
79 Weeks
Shielding :
Shielded
Package Height :
0.8 mm
Terminal Placement :
DUAL ENDED
DC Resistance :
0.95 Ω
Saturation Current :
Quality Factor-Min (at L-nom) :
35
Width :
0.8 mm
RoHS :
Details
Number of Functions :
1
Termination Style :
SMD/SMT
Mounting Style :
PCB Mount
ECCN Code :
EAR99
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Product :
RF Inductors
Package Width :
0.8 mm
Product Status :
Last Time Buy
Tolerance :
20 %
Construction :
Multilayer Chip
Reach Compliance Code :
Compliant
Product Category :
RF Inductors - SMD
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Packaging :
MouseReel
Shielded :
yes
Surface Mount :
yes
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Product Type :
Fixed Inductors
Diameter :
Application :
COMMERCIAL
Height :
0.8 mm
Package Length :
1.6 mm
HTS Code :
Termination :
Standard
Brand :
Core Material :
Ferrite
Test Frequency :
10 MHz
Package :
Tape and Reel (TR)
Inductance-Nom (L) :
1.8 µH
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
JESD-609 Code :
e3
Rated Current-Max :
0.025 A
Inductance :
1.8 uH
Case/Size Code :
Length :
1.6 mm
Type :
Multilayer
Series :
L-SMS
Number of Terminals :
TR
Self Resonant Frequency :
50 MHz
Datasheets
L0603C1R8MSMST
L0603C1R8MSMST datasheet pdf and Fixed Inductors product details from KEMET stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD