L0603C1R2KSMST
Mfr.Part #
L0603C1R2KSMST
Fixed Inductors
Package / Case :
Number of Terminations :
2
Shielding :
Unshielded
Tolerance :
10%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Max DC Current :
25mA
Inductance :
1.2 µH
Quality Factor-Min (at L-nom) :
35
DC Resistance (DCR) - Parallel :
800mOhm
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Q Factor :
35
Test Frequency :
10MHz
Height :
800μm
Inductance-Nom (L) :
1.2 µH
Length :
1.6mm
Surface Mount :
yes
Width :
800μm
HTS Code :
Min Operating Temperature :
-40°C
Frequency - Self Resonant :
60MHz
RoHS Status :
RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
Max Operating Temperature :
85°C
Series :
L-SMS
Core Material :
Ferrite
Datasheets
L0603C1R2KSMST
L0603C1R2KSMST datasheet pdf and Fixed Inductors product details from KEMET stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD