L0603C1R0KSMST
Mfr.Part #
L0603C1R0KSMST
Core Material :
Ferrite
SMD/SMT
Military Standard :
Not
Width :
800μm
Number of Terminations :
2
Quality Factor-Min (at L-nom) :
35
Test Frequency :
10MHz
Max DC Current :
25mA
Length :
1.6mm
Inductance-Nom (L) :
1 µH
Construction :
Multilayer Chip
RoHS Status :
RoHS Compliant
Height :
800μm
Depth :
950μm
Surface Mount :
yes
Frequency - Self Resonant :
70MHz
Min Operating Temperature :
-40°C
Q Factor :
35
Tolerance :
10%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Package / Case :
Shielding :
Unshielded
DC Current :
25mA
RF INDUCTOR
Max Operating Temperature :
85°C
Inductance :
1 µH
DC Resistance (DCR) - Parallel :
600mOhm
Datasheets
L0603C1R0KSMST
L0603C1R0KSMST datasheet pdf and Fixed Inductors product details from KEMET stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD