L0603C120KSMST
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
L0603C120KSMST
Manufacturer
KEMET
Description
FIXED INDUCTOR 0603 SMD
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Fixed Inductors
Surface Mount :
yes
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Height :
800μm
Inductance :
12 µH
Length :
1.6mm
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Series :
L-SMS
Quality Factor-Min (at L-nom) :
35
Test Frequency :
2MHz
Frequency - Self Resonant :
15MHz
Terminal Placement :
DUAL ENDED
RoHS Status :
RoHS Compliant
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Number of Terminations :
2
Construction :
Multilayer Chip
Q Factor :
35
Min Operating Temperature :
-40°C
Shielding :
Unshielded
Package / Case :
Termination :
SMD/SMT
Number of Functions :
1
Core Material :
Ferrite
Max Operating Temperature :
85°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Tolerance :
10%
JESD-609 Code :
e3
Width :
800μm
ECCN Code :
EAR99
Max DC Current :
5mA
Inductance-Nom (L) :
12 µH
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packing Method :
TR
HTS Code :
DC Resistance (DCR) - Parallel :
2.75Ohm
Datasheets
L0603C120KSMST
L0603C120KSMST datasheet pdf and Fixed Inductors product details from KEMET stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD