L06031R2CGWTR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
L06031R2CGWTR
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 1.2NH 1A 40 MOHM SMD
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Fixed Inductors
Thickness :
610μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Special Feature :
INDUCTANCE TOLERANCE IS 0.1, 0.2 NANO HENRY
Weight :
2.012816mg
Mounting Type :
Surface Mount
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
HTS Code :
DC Resistance (DCR) :
40mOhm Max
Q @ Freq :
49 @ 450MHz
Factory Lead Time :
14 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
Tolerance :
±0.2nH
Shielding :
Unshielded
Inductance :
1.2nH
Quality Factor-Min (at L-nom) :
24
Lead Free :
Lead Free
Case Code (Imperial) :
Published :
Type :
Thin Film
Construction :
RECTANGULAR
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Test Frequency :
450MHz
Current Rating :
1A
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn63Pb37) - with Nickel (Ni) barrier
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Reach Compliance Code :
not_compliant
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR
Max DC Current :
1A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Q Factor :
49
Height Seated (Max) :
0.028 0.71mm
Material - Core :
Non-Magnetic
Depth :
910μm
Composition :
Thin Film
JESD-609 Code :
e0
Mount :
Surface Mount
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Pbfree Code :
No
Termination :
SMD/SMT
Frequency - Self Resonant :
10GHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
610μm
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Series :
Accu-L®
Number of Functions :
1
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
L06031R2CGWTR
KYOCERA AVX L06031R2CGWTR
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD