KZE35VB271M8X20LL
Mfr.Part #
KZE35VB271M8X20LL
Description
CAP ALUM 270UF 20% 35V RADIAL
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Height :
20mm
Capacitance :
270μF
Voltage - Rated DC :
35V
Life (Hours) :
3000 hours
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Ripple Current :
1.25A
Ripple Current @ Low Frequency :
625mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency :
1.25A @ 100kHz
Tolerance :
±20%
Impedance :
41mOhm
Lead Pitch :
3.5052mm
Height Seated (Max) :
0.787 20.00mm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Diameter :
8mm
Datasheets
KZE35VB271M8X20LL
United Chemi-Con KZE35VB271M8X20LL
KZE 270μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.25A 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can