KZE16VB331M8X11LL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KZE16VB331M8X11LL
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package / Case :
Radial, Can
Voltage - Rated DC :
16V
Life (Hours) :
3000 hours
Capacitance :
330µF
Mounting Type :
Through Hole
Tolerance :
±20%
Impedance :
72mOhm
Ripple Current @ High Frequency :
760mA @ 100kHz
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Height Seated (Max) :
0.453 11.50mm
Height :
11mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Mount :
Through Hole
Lead Free :
Contains Lead
Ripple Current @ Low Frequency :
380mA @ 120Hz
Series :
KZE
Diameter :
8mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Applications :
GENERAL PURPOSE
Polarization :
Polar
Packaging :
Bulk
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Lead Pitch :
3.5052mm
Ripple Current :
760mA
Datasheets
KZE16VB331M8X11LL
United Chemi-Con KZE16VB331M8X11LL
KZE 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 760mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can