KY35VB331M10X16LL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KY35VB331M10X16LL
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 330UF 20% 35V RADIAL
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Diameter :
10mm
Package / Case :
Radial, Can
Life (Hours) :
7000 hours
Ripple Current @ High Frequency :
1.21A @ 100kHz
Mount :
Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency :
605mA @ 120Hz
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Polarization :
Polar
Height Seated (Max) :
0.630 16.00mm
Lead Pitch :
5.0038mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Voltage - Rated DC :
35V
Impedance :
60mOhm
Packaging :
Bulk
Height :
16mm
Lead Free :
Contains Lead
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
330µF
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Series :
KY
Mounting Type :
Through Hole
Ripple Current :
1.21A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Lifetime @ Temp :
7000 Hrs @ 105°C
Datasheets
KY35VB331M10X16LL
United Chemi-Con KY35VB331M10X16LL
KY 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.21A 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can