KY16VB152M12X20LL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KY16VB152M12X20LL
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 16V RADIAL
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Capacitance :
1500μF
Life (Hours) :
10000 hours
Applications :
GENERAL PURPOSE
Diameter :
12mm
Lead Pitch :
5.0038mm
Ripple Current @ High Frequency :
1.9A @ 100kHz
Voltage - Rated DC :
16V
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Impedance :
35mOhm
Height Seated (Max) :
0.787 20.00mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Lead Free :
Contains Lead
Series :
KY
Polarization :
Polar
Height :
20mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Mount :
Through Hole
Ripple Current :
1.9A
Ripple Current @ Low Frequency :
1.14A @ 120Hz
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Package / Case :
Radial, Can
Tolerance :
±20%
Packaging :
Bulk
Datasheets
KY16VB152M12X20LL
United Chemi-Con KY16VB152M12X20LL
KY 1500μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.9A 0.492Dia 12.50mm -40°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can