KXG200VB68RM12X20LL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KXG200VB68RM12X20LL
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 68UF 20% 200V RADIAL
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Height :
20mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Ripple Current :
470mA
Voltage - Rated DC :
200V
Diameter :
12mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Life (Hours) :
10000 hours
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Ripple Current @ High Frequency :
1.175A @ 100kHz
Lead Pitch :
5.0038mm
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 105°C
Series :
KXG
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Lead Free :
Contains Lead
Package / Case :
Radial, Can
Height Seated (Max) :
0.787 20.00mm
Mount :
Through Hole
Polarization :
Polar
Capacitance :
68µF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Ripple Current @ Low Frequency :
470mA @ 120Hz
Tolerance :
±20%
Datasheets
KXG200VB68RM12X20LL
United Chemi-Con KXG200VB68RM12X20LL
KXG 68μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 470mA 0.492Dia 12.50mm -40°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can