KV2201-17
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KV2201-17
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
2-SMD, Flat Lead
Datasheet
Download
Description
SI TVAR HERMETIC MICROSTRIP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Diodes - Variable Capacitance (Varicaps, Varactors)
Voltage - Peak Reverse (Max) :
22 V
Number of Elements :
1
Reach Compliance Code :
Compliant
Capacitance Ratio :
6.3
Pin Count :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Capacitance Ratio Condition :
C4/C20
Capacitance @ Vr, F :
9.2pF @ 20V, 1MHz
Qualification Status :
Not Qualified
Subcategory :
Varactors
Diode Capacitance Ratio-Min :
6.3
Number of Terminals :
2
Package Shape :
Square
Terminal Form :
Flat
Variable Capacitance Diode Classification :
HYPERABRUPT
Series :
Configuration :
Single
Quality Factor-Min :
125
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
22 V
Frequency Band :
ULTRA HIGH FREQUENCY
Supplier Device Package :
ECCN Code :
EAR99
Product Status :
Active
HTS Code :
Diode Type :
Single
Package :
Bulk
Breakdown Voltage-Min :
22 V
Q @ Vr, F :
165 @ 4V, 50MHz
JESD-30 Code :
S-CDMW-F2
Diode Cap Tolerance :
5%
Terminal Position :
Dual
Package / Case :
2-SMD, Flat Lead
Diode Element Material :
SILICON
Microsemi Corporation
Diode Capacitance-Nom :
110 pF
Mounting Type :
Surface Mount
Surface Mount :
yes
Datasheets
KV2201-17
Single Surface Mount 9.2pF @ 20V, 1MHz -55°C ~ 150°C Capacitance Ratio-6.3 22 V SILICON DUAL 2-SMD, Flat Lead
KV2201-17 Overview
Varactor is not recommended to use a breakdown voltage below 22 V for analog input domain voltages.A capacitor's capacitance ratio is equal to its capacitance, which is the ability of the capacitor to store an electric current.Diode caps have a tolerance of 5% for this circuit.By using it, you can deliver a diode capacitance of 110 pF.During operation, the temperature should not deviate from -55°C ~ 150°C.In addition, the 2-SMD, Flat Lead package can be used to reduce the amount of space needed.The peak reverse voltage must remain within 22 V for accurate conversion.
KV2201-17 Features
a minimum breakdown voltage of 22 V
a breakdown voltage of 22 V
a diode cap tolerance of 5%
a temperature range of -55°C ~ 150°C