KUEP-3D35-110
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KUEP-3D35-110
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Package / Case
Dust Cover
Datasheet
Download
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 110V
Manufacturer :
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Release Time :
10 ms
Type :
Industrial Relay
LED Indicator :
yes
Contact Arrangement :
SPST-NO-DM
Seal :
Unsealed
Operating Temp Range :
-45C to 70C
Termination Style :
Plug In, Quick Connect - 0.187 (4.7mm)
Coil Voltage :
110VDC
Operate Time :
15(ms)
Must Release Voltage :
Pin Count :
4
Relay Construction :
Non-Latching
Operating Temperature :
-45°C ~ 70°C
Contact Rating (Current) :
10 A
Product Height (mm) :
55.55(mm)
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Product Length (mm) :
38.89(mm)
Pick-up Voltage (Max) :
82.5VDC
Coil Type :
Non Latching
Contact Current Rating :
10(A)
Seal Rating :
Package :
Bulk
Voltage Rating (VDC) :
28(V)
Coil Suppression Diode :
No
Base Product Number :
KUEP-3
Contact Form :
1 Form X
Rad Hardened :
No
Mounting Style :
Plain Case
Coil Insulation :
Class B
Voltage Rating (VAC) :
240(V)
Must Operate Voltage :
82.5 VDC
Coil Resistance :
10000(ohm)
Switching Voltage :
150VDC - Max