KUEP-11D15-12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KUEP-11D15-12
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 12V
Stock
453
In Stock :
453
Manufacturer :
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Weight :
84.708375g
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage (DC) :
125V
ECCN Code :
EAR99
Width :
35.687mm
Coil Voltage :
125VDC
Mounting Type :
Socketable
Height :
48.4mm
Length :
38.9mm
Coil Power :
1.8W
Termination Style :
Plug In, Quick Connect - 0.187 (4.7mm)
Contact Rating (Current) :
10A
Throw Configuration :
DPDT
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
ELV :
Non-Compliant
Coil Insulation :
Class B
Operate Time :
15ms
Series :
KUEP
Contact Voltage Rating (DC) :
150V
Coil Current :
16mA
Coil Resistance :
8.68kOhm
Release Time :
10ms
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
RoHS Compliant
REACH SVHC :
Unknown
Termination :
Solder
Factory Lead Time :
8 Weeks
Published :
2015
Mount :
Socket
Switching Voltage :
150VDC -Max
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Tray
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Operating Temperature :
-45°C~70°C
Must Operate Voltage :
93.75VDC