KUEP-3D17-12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KUEP-3D17-12
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 12V
Stock
60
In Stock :
60
Manufacturer :
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Physical Dimension :
38.9mm x 35.7mm x 48.4mm
Coil Voltage :
12VDC
Packaging :
Bulk
Body Breadth :
35.7 mm
Body Height :
48.4mm
Body Length or Diameter :
38.9mm
Mounting Feature :
Panel Mount
Insulation Resistance :
100000000Ohm
Factory Lead Time :
20 Weeks
Weight :
85g
Operate Time :
15ms
Mounting Type :
Through Hole
PCB Hole Count :
9
Length - Termination :
0.001 inch
RoHS Status :
RoHS Compliant
Coil Operate Voltage(DC) :
9V
Number of Terminations :
9
Contact Voltage(DC)-Max :
150V
Coil Power :
1200mW
Contact Rating (Current) :
10A
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Series :
KUEP
Electrical Life :
100000 Cycle(s)
Operating Temperature :
-45°C~70°C
HTS Code :
Coil Current :
100mA
Contact Form :
SPST-NO (DM) (1 Form X)
Dielectric Strength Between Coil and Contacts :
2200 Vrms
ECCN Code :
EAR99
Surface Mount :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Sealing :
DUST PROOF
Coil/Input Supply Type :
DC
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Dielectric Strength Between Open Contacts :
1200 Vrms
Contact/Output Supply Type :
AC/DC
Must Operate Voltage :
9VDC
Relay Action :
Momentary
Input Switching Control Type :
Random
Coil Resistance :
120Ohm
Coil Type :
Non Latching
Release Time :
10ms
Published :
2011
Switching Voltage :
150VDC -Max