KTS251B223M31N0T00
Mfr.Part #
KTS251B223M31N0T00
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Description
CAP CER 0.022UF 250V X7R 1206
Capacitance :
0.022µF
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Thickness :
1.8034mm
Width :
1.6002mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Max Operating Temperature :
125°C
Series :
NTS
Voltage - Rated :
250V
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Length :
3.2004mm
Tolerance :
±20%
GENERAL PURPOSE
United Chemi-Con KTS251B223M31N0T00
NTS 0.022μF 250V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
KTS251B223M31N0T00 Overview
This device's program size/dimension is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
KTS251B223M31N0T00 Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm