KTS250B155M31N0T00
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KTS250B155M31N0T00
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1.5UF 25V X7R 1206
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Ceramic Capacitors
Series :
NTS
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
X7R
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±20%
Mount :
Surface Mount
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Thickness :
1.8034mm
Capacitance :
1.5μF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Lead Free :
Lead Free
Height :
1.8mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Voltage :
25V
Reach Compliance Code :
Unknown
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Depth :
1.6mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Introducing Ceramic Capacitors United Chemi-Con KTS250B155M31N0T00 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Package / Case:1206 (3216 Metric), Voltage:25V, KTS250B155M31N0T00 pinout, KTS250B155M31N0T00 datasheet PDF, KTS250B155M31N0T00 amp .Beyond Ceramic Capacitors United Chemi-Con KTS250B155M31N0T00 ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
United Chemi-Con KTS250B155M31N0T00
NTS 1.5μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
KTS250B155M31N0T00 Overview
A 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R.
KTS250B155M31N0T00 Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm