KTJ251B225M76AFT00
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KTJ251B225M76AFT00
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
SMD, J-Lead
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2.2UF 250V X7R SMD
Stock
290
In Stock :
290
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Ceramic Capacitors
Temperature Coefficient :
X7R
Applications :
Bypass, Decoupling
Voltage - Rated :
250V
Thickness :
5.5118mm
Feature :
Low ESL
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
KTJ, NTJ
Lead/Base Style :
J-Lead
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±20%
Thickness (Max) :
0.217 5.50mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Width :
7.7978mm
Mount :
Surface Mount
Max Operating Temperature :
125°C
Package / Case :
SMD, J-Lead
Size / Dimension :
0.260Lx0.307W 6.60mmx7.80mm
Length :
6.604mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Style :
J-Lead
Capacitance :
2.2μF
United Chemi-Con KTJ251B225M76AFT00
KTJ, NTJ 2.2μF 250V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.260Lx0.307W 6.60mmx7.80mm -55°C~125°C Low ESL Surface Mount, MLCC SMD, J-Lead