KTJ251B155M55BFT00
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KTJ251B155M55BFT00
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Stacked SMD, 2 J-Lead
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1.5UF 250V X7R SMD
Stock
772
In Stock :
772
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Ceramic Capacitors
Reach Compliance Code :
Unknown
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
Bypass, Decoupling
Size / Dimension :
0.236Lx0.209W 6.00mmx5.30mm
Composition :
Ceramic
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
1.5μF
Lead Style :
J-Lead
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
Stacked SMD, 2 J-Lead
Thickness (Max) :
0.217 5.50mm
Thickness :
5.5118mm
Feature :
Low ESL (Stacked)
Factory Lead Time :
16 Weeks
Voltage - Rated DC :
250V
Tolerance :
±20%
Published :
2010
Series :
KTJ, NTJ
Temperature Coefficient :
X7R
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
United Chemi-Con KTJ251B155M55BFT00
KTJ, NTJ 1.5μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.236Lx0.209W 6.00mmx5.30mm -55°C~125°C Low ESL (Stacked) Surface Mount, MLCC Stacked SMD, 2 J-Lead