KTD500B685M43A0T00
Mfr.Part #
KTD500B685M43A0T00
Description
CAP CER 6.8UF 50V X7R RADIAL
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.256Lx0.157W 6.50mmx4.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
50V
Height Seated (Max) :
0.354 9.00mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Capacitance :
6.8μF
Lead Pitch :
5.0038mm
SMPS Filtering
United Chemi-Con KTD500B685M43A0T00
NTD 6.8μF 50V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.256Lx0.157W 6.50mmx4.00mm -55°C~125°C Through Hole Radial
KTD500B685M43A0T00 Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.256Lx0.157W 6.50mmx4.00mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.5.0038mm is the pitch of the lead of a capacitor, which is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
KTD500B685M43A0T00 Features
a size/dimension of 0.256Lx0.157W 6.50mmx4.00mm