KTD101B335M43A0T00
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KTD101B335M43A0T00
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 3.3UF 100V X7R RADIAL
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Ceramic Capacitors
Mounting Type :
Through Hole
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
0.256 6.50mm
Capacitance :
3.3μF
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
0.256Lx0.157W 6.50mmx4.00mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Voltage - Rated :
100V
Applications :
SMPS Filtering
Series :
NTD
Factory Lead Time :
16 Weeks
Package / Case :
Radial
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
X7R
Lead Style :
Straight
Packaging :
Tape and Box (TB)
Lead Pitch :
5.0038mm
United Chemi-Con KTD101B335M43A0T00
NTD 3.3μF 100V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.256Lx0.157W 6.50mmx4.00mm -55°C~125°C Through Hole Radial
KTD101B335M43A0T00 Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.256Lx0.157W 6.50mmx4.00mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R.An unbalanced capacitor has a pitch of 1 (the distance between adjacent threads).
KTD101B335M43A0T00 Features
a size/dimension of 0.256Lx0.157W 6.50mmx4.00mm