KTD101B155M43A0T00
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KTD101B155M43A0T00
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1.5UF 100V X7R RADIAL
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Ceramic Capacitors
Lead Style :
Straight
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.256Lx0.157W 6.50mmx4.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
6.5mm
Mount :
Through Hole
Tolerance :
±20%
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
16 Weeks
Published :
Depth :
4mm
Lead Pitch :
5.0038mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
1.5μF
Voltage :
100V
Mounting Type :
Through Hole
Applications :
SMPS Filtering
Temperature Coefficient :
X7R
Series :
NTD
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Height Seated (Max) :
0.256 6.50mm
Package / Case :
Radial
Packaging :
Tape and Box (TB)
Introducing Ceramic Capacitors United Chemi-Con KTD101B155M43A0T00 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Voltage:100V, Mounting Type:Through Hole, Package / Case:Radial, KTD101B155M43A0T00 pinout, KTD101B155M43A0T00 datasheet PDF, KTD101B155M43A0T00 amp .Beyond Ceramic Capacitors United Chemi-Con KTD101B155M43A0T00 ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
United Chemi-Con KTD101B155M43A0T00
NTD 1.5μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.256Lx0.157W 6.50mmx4.00mm -55°C~125°C Through Hole Radial
KTD101B155M43A0T00 Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.256Lx0.157W 6.50mmx4.00mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X7R.The lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 5.0038mm.
KTD101B155M43A0T00 Features
a size/dimension of 0.256Lx0.157W 6.50mmx4.00mm