KRPA-11DY-12
Mfr.Part #
KRPA-11DY-12
Package / Case
120
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 12V
Stock
213
In Stock :
213
Coil Current :
100mA
Height :
50.8mm
Max Voltage Rating (AC) :
120V
Contact Material :
Silver (Ag)
Voltage - Rated AC :
120V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Power Consumption :
1.2W
Contact Voltage Rating (AC) :
240V
Factory Lead Time :
18 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Approval Agency :
Current Rating :
5A
Body Breadth :
37.3 mm
Depth :
35.71mm
Coil Power :
1.2W
Must Operate Voltage :
9VDC
Package / Case :
120
Coil Voltage :
12VDC
Switching Voltage :
240VAC -Max
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Operating Temperature :
-45°C~70°C
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Contact Current(DC)-Max :
5A
Lead Free :
Not Applicable
Operate Time :
15 ms
Coil Voltage (DC) :
12V
Mount :
Socket, Socketable
Coil Voltage (AC) :
12V
Voltage - Rated DC :
12V
Length :
35.7mm
Max Current Rating :
5A
Published :
2011
Electrical Life :
10000000 Cycle(s)
Width :
35.687mm
Release Time :
10 ms
Coil Resistance :
120Ohm
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
1000 Vrms
Contact Current(AC)-Max :
5A
Termination Style :
Plug In, 8 Pin (Octal)