KRPA-11AG-24
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KRPA-11AG-24
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Package / Case
Dust Cover
Datasheet
Download
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 24V
Stock
394
In Stock :
394
Manufacturer :
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Factory Lead Time :
18 Weeks
Coil Current :
8.75(mA)
Subcategory :
Relays
Contact/Output Supply Type :
AC
Dielectric Strength Between Open Contacts :
1000 Vrms
Coil Insulation :
Class B
Coil Type :
Non Latching
Product Category :
Industrial Relays
Brand :
TE Connectivity
Package :
Tray
Coil Operate Voltage(AC) :
204 V
Product Status :
Active
Series :
KRPA
Contact Termination :
Plug Pin
Relay Action :
Momentary
Contact Rating (Current) :
10A
Coil Voltage(AC)-Max :
240 V
Body Length or Diameter :
48.8 mm
Relay Function :
DPDT
Seal Rating :
Termination Type :
Snap-On
Coil Current(AC)-Max :
0.008 A
Must Release Voltage :
Mounting :
SOCKET MOUNT
Electrical Life :
10000000 Cycle(s)
Insulation Resistance :
1000000000 Ω
Contact Arrangement :
DPDT
Mounting Feature :
SOCKET MOUNT
Package / Case :
Dust Cover
Contact Current(AC)-Max :
10 A
Turn Off Voltage (Min) :
Mounting Type :
Socketable
Operating Temp Range :
-45C TO 55C
Relay Form :
2 Form C
Product Height (mm) :
50.8(mm)
IP Rating :
IP67
Maximum Power Rating :
0.33HP
Coil Resistance :
9.11 kOhm
Type :
Standard
Contact Voltage(AC)-Max :
240 V
Termination Style :
8-Pin Circular Plug
Operate Time :
15 ms
Must Operate Voltage :
204 VAC
Supplier Package :
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Relay Construction :
Non-Latching
Body Height :
34.9 mm
RoHS :
Details
ECCN Code :
EAR99
Physical Dimension :
48.8mm x 37.3mm x 34.9mm
Turn On Voltage (Max) :
204 VAC
Operating Temperature :
-45 to 55 °C
Packaging :
Box or Tray
Reach Compliance Code :
Compliant
Coil/Input Supply Type :
AC
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide
Release Time :
10 ms
Pick-up Voltage (Max) :
204VAC
Surface Mount :
No
Features :
Insulation - Class B
Product :
Power Relays
Mounting Style :
Socket
Contact Current(DC)-Max :
10 A
Product Depth (mm) :
35.71(mm)
Product Length (mm) :
35.71(mm)
Voltage Rating (VAC) :
Coil Power :
2.1 VA
Width :
35.71 mm
Switching Voltage :
240VAC - Max
TE Connectivity
Product Type :
Industrial Relays
End Contact Material :
Silver Cadmium Oxide
Reference Standard :
CSA; UL
Product Length :
35.71 mm
Coil Suppression Diode :
No
Seal :
Unsealed
Coil Voltage :
240VAC
Pin Count :
8
Body Breadth :
37.3 mm
Coil Termination :
Plug Pin
Rad Hardened :
Coil Voltage AC :
240
Coil Release Voltage(AC) :
24 V
Base Product Number :
KRPA-11
Length :
35.71 mm
Dielectric Strength Between Coil and Contacts :
1000 Vrms
Height :
50.8 mm
Power Consumption :
2 VA
Weight :
85 g
Contact Form :
2 Form C
Contact Current Rating :
Additional Feature :
COIL OPERATE VOLTAGE(AC): 204 V