KRL2012E-M-R047-F-T5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KRL2012E-M-R047-F-T5
Manufacturer
Susumu
Package / Case
Wide 0805 (2012 Metric), 0508
Datasheet
Download
Description
RES 0.047 OHM 1W 0805 WIDE
Manufacturer :
Susumu
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Metal Foil
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Pbfree Code :
yes
Height :
711.2μm
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Termination :
SMD/SMT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power Rating :
660mW
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Published :
Package / Case :
Wide 0805 (2012 Metric), 0508
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Surface Mount :
yes
Case Code (Metric) :
Resistance :
47mOhm
Tolerance :
±1%
Construction :
RECTANGULAR
Case Code (Imperial) :
Mounting Feature :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
0.049Lx0.079W 1.25mmx2.00mm
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense
Max Power Dissipation :
1W
Packaging :
Cut Tape (CT)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
KRL
Susumu KRL2012E-M-R047-F-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, KRL Series, Metal Foil, 47mOhm, ±1%, -55°C~155°C