KPTC7A18-32PX-D-EX
Mfr.Part #
KPTC7A18-32PX-D-EX
Description
CONN RCPT HSNG MALE 32POS PNL MT
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Includes :
Subcategory :
Circular Connectors
Mounting Type :
Panel Mount
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Number of Positions :
32
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Factory Lead Time :
19 Weeks
Contact Size :
20
Connector Type :
Receptacle Housing
Orientation :
Z
Base Product Number :
KPTC7
Contact Type :
Solder
RoHS :
N
Olive Drab
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Published :
Fastening Type :
Bayonet Lock
Brand :
Type :
For Male Pins
Features :
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 32 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included KPTC
KPTC7A18-32PX-D-EX Overview
KPTC7A18-32PX-D-EX Features
KPTC series
KPTC7A18-32PX-D-EX Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
KPTC7A18-32PX-D-EX Circular Connectors applications.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT