KPTC00F22-41SX
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KPTC00F22-41SX
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN RCPT HSG FMALE 41POS PNL MT
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Housings
Fastening Type :
Bayonet Lock
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Shell Size, MIL :
Mounting Type :
Panel Mount
Package :
Bulk
Shell Size - Insert :
Number of Contacts :
41
Number of Positions :
41
Feature :
Backshell, Cable Clamp
Series :
KPTC
Shielding :
Unshielded
Packaging :
Bulk
Ratings :
Environment Resistant
Insert Material :
Polychloroprene
Features :
Backshell, Cable Clamp
REACH SVHC :
No SVHC
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Size :
Mount :
Flanges, Panel
Shell Material :
Aluminum Alloy
Housing Color :
Olive Drab
Contact Plating :
Gold
Mounting Feature :
Flange
Contact Type :
Crimp and Solder Cup
Type :
For Female Sockets
Includes :
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Gender :
Receptacle
Base Product Number :
KPTC0
Body Material :
Aluminium
Note :
Contacts Not Included
Ingress Protection :
Environment Resistant
Material Flammability Rating :
Contact Style :
Socket
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Shape :
Circular
Product Status :
Active
Orientation :
X
Termination :
Solder
Contact Material :
Copper
Datasheets
KPTC00F22-41SX
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 41 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included KPTC
KPTC00F22-41SX Overview
KPTC00F22-41SX Features
KPTC series
KPTC00F22-41SX Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
KPTC00F22-41SX Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT