KPTC6F24-61S
Mfr.Part #
KPTC6F24-61S
Description
CONN PLG HSG FMALE 61POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Gender :
Receptacle
Feature :
Backshell, Cable Clamp, Coupling Nut
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Insert Material :
Polychloroprene
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Orientation :
X
Contact Style :
Socket
Termination :
Solder
Housing Color :
Olive Drab
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Type :
Solder Cup
Ratings :
Environment Resistant
Contact Shape :
Circular
Body Material :
Aluminium
Contact Size :
20
Shell Size - Insert :
Contact Plating :
Mounting Feature :
Contact Material :
Copper
Mount :
Free Hanging
Base Product Number :
KPTC6
Total Number of Contacts :
61
Shell Size, MIL :
DIN Conformance :
No
Includes :
Connector Type :
Plug Housing
Type :
For Female Sockets
Series :
KPTC
MIL Conformance :
No
IEC Conformance :
Number of Positions :
61
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Operating Temperature :
-55°C~125°C
REACH SVHC :
No SVHC
Features :
Note :
Contacts Not Included
Option :
Waterproof
Shielding :
Unshielded
Material Flammability Rating :
Datasheets
KPTC6F24-61S
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 61 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included KPTC
KPTC6F24-61SX Overview
KPTC6F24-61SX Features
KPTC series
KPTC6F24-61SX Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
KPTC6F24-61SX Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT